پنج شنبه / ۲۴ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۴۴
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

سیستان و بلوچستان گنج پنهان است

احمدعلی موهبتی استاندار روز چهارشنبه در نشست جمع‌بندی سفر رییس مجلس شورای اسلامی به سیستان و بلوچستان گفت: این استان ظرفیت‌های بی‌شماری دارد به طوریکه رهبر معظم انقلاب این خطه از ایران اسلامی را به گنج پنهان تعبیر فرمودند.

(پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹) ۰۸:۰۸

احمدعلی موهبتی اظهارداشت: در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان کارهایی در حال انجام است که البته در شان نظام و مردم نیست که یکی از دلایل آن جنگ تحریمی است.

وی بیان کرد: همان‌طور که در زمان جنگ خصلت‌هایی از جمله ایثار، فداکاری و گذشت در همه بروز کرد در شرایط جنگ تحمیلی تحریمی نیز چنین ویژگی‌هایی باید بروز کند تا در این جنگ پیروز شویم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برای رسیدن این استان به شاخص‌های کشوری باید بودجه آن به طور کامل تخصیص داده شود تا بتوان توسعه این خطه از ایران اسلامی را شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: امیدوارم مباحث سیستان وبلوچستان به گونه‌ای مطرح شود که در بودجه ۹۹ و در برنامه هفتم توسعه توجه ویژه‌ای به این استان شود تا در پایان این برنامه به میانگین کشوری دست یابد.
توسعه سیستان و بلوچستان نیازمند عزم ملی و حمایت مجلس و دولت است

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز در این نشست گفت: توسعه این استان با وجود تحریم‌ها و تنگناهای اقتصادی نیازمند عزم ملی و حمایت مجلس و دولت است تا از پیشرفت و توسعه برخوردار شود.

مصطفی محامی اظهارداشت: این استان توانمندی‌های بسیار زیادی در تمام زمینه‌های توسعه‌ای دارد که برای رسیدن به شاخص‌ای کشوری نیازمند یک کار جهادی است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان افزود: با وجود تمام خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی به این استان اما هنوز شاهد محرومیت و کمبودهای فراوان هستیم که با سایر نقاط کشور فاصله معناداری دارد.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: تلاش جهادی مسوولان و قانون گذاران در سیستان وبلوچستان و پشتیبانی‌هایی که در مرکز انجام می‌شود و وحدت همه مذاهب و اقوام در راستای آبادانی استان نیز در تحقق این مهم بسیار مهم است که البته باید در این زمینه به مردم فرصت داده شود.
محامی اظهارداشت: انتظار میرود مجلس شورای اسلامی در بودجه سال آینده سیستان و بلوچستان را برای جبران عقب ماندگی‌های تاریخی به طور ویژه ببیند.

وی بیان کرد: پروژه‌های نیمه تمام در سیستان و بلوچستان با تخصیص اعتبارات باید هر چه سریعتر تکمیل شود تا مردم از نتیجه آن بهره‌مند و به انقلاب اسلامی امیدوارتر شوند.


اشتغال مهمترین نیاز مردم سیستان و بلوچستان است
رییس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و نماینده حوزه انتخابیه سراوان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مردم این استان نیازمند اشتغال فوری هستند بسیاری از اتفاق‌های ناگوار ناشی از معیشت ضعیف مردم است.

ملک فاضلی تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال در سیستان وبلوچستان باید از فرصت مرز به بهترین شکل ممکن استفاده کرد زیرا این مساله توسعه و تحول اقتصادی ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: آب و راه دو موضوع مهم سیستان وبلوچستان است و می طلبد که در سال آینده ۵۰۰ میلیون یورو برای راه و ۴۰۰ میلیون یورو به آب تخصیص داده شود تا شاخص‌های این استان بهبود یابد.

نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف استعدادهای زیادی دارد اما از عقب ماندگی تاریخی رنج می‌برد.

حبیب الله دهمرده ادامه داد: انتقال آب از دریای عمان و چاه‌های ژرف در رفع مشکل کم آبی سیستان وبلوچستان بسیار مهم است و باید مورد توجه باشد.

دیگر نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظارت میدانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شاخص های توسعه استان در قیاس با دیگر استان‌های همجوار بسیار پایین است و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

محمد سرگزی بیان کرد: شاهد مهاجرت مردم از سیستان و بلوچستان هستیم و از طرفی دلیل بسیاری از مشکلات عدم بهره‌مندی از نیروهای مستعد این استان در مسوولیت‌های ملی و استانی است‌.

نماینده مردم م زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان محروم نیست بلکه از ظرفیت‌های زیادی در تمام زمینه‌ها برخوردار است و باید از آنها در جهت توسعه این نقطه از ایران اسلامی بهره گرفت.

فداحسین مالکی اظهارداشت: دیپلماسی اقتصادی نقش اساسی در کشور دارد که این مساله در دستور کار مجلس شورای اسلامی است.

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان سرشار از ظرفیت است اما به همان اندازه راه نرفته برای انجام خدمات در این خطه وجود دارد.

عبدالناصر درخشان تاکید کرد: برای برون رفت مشکلات سیستان و بلوچستان باید از مزیت مرزهای این استان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان محروم نیست بلکه از ظرفیت‌های زیادی در تمام زمینه‌ها برخوردار است و باید از آنها در جهت توسعه این نقطه از ایران اسلامی بهره گرفت.

فداحسین مالکی اظهارداشت: دیپلماسی اقتصادی نقش اساسی در کشور دارد که این مساله در دستور کار مجلس شورای اسلامی است.

نماینده مردم حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان سرشار از ظرفیت است اما به همان اندازه راه نرفته برای انجام خدمات در این خطه وجود دارد.

عبدالناصر درخشان تاکید کرد: برای برون رفت مشکلات سیستان و بلوچستان باید از مزیت مرزهای این استان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

نماینده مردم حوزه انتخابیه خاش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۵۱ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان روستایی هستند اما مشکلات زیادی دارند، افزود: انتظار می‌رود تا اقدامات موثری در این زمینه انجام شود.

اسماعیل حسین زهی گفت: در زمینه بهداشت مردم ما برای کوچکترین مورد به دیگر استان‌ها مراجعه می‌کنند که علاوه بر رنج سفر باید هزینه‌های زیادی را بپردازند.

معین الدین سعیدی نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار در مجلس شورای اسلامی نیز اظهارداشت: شاخص دسترسی مردم چابهار به آب سالم فقط ۱۹ درصد است و ۸۱ درصد مردم به صورت سقایی از آب برخوردار می شوند.

تعداد بازدید : ۱۹۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید