سه شنبه / ۲۹ تیر ۱۴۰۰ / ۲۳:۱۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۳۴۵
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در آیین افتتاح شهرستان زرآباد

(سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰) ۲۳:۱۰

🔻در آستانه عید سعید قربان، این عید بزرگ مسلمین، عیدی نظام به مردم زرآباد ،ارتقاء بخش زرآباد به شهرستان بود که حق مسلم مردم این دیار است که این اتفاق بزرگ را تبریک عرض می کنم.

🔻هرکس که وظیفه‌ای را پذیرفته و خدمتی انجام داده نباید بر مردم منت بگذارد، چون به وظیفه‌اش عمل کرده، چون نظام جمهوری اسلامی ایران متعلق به مردم است و هرکس هم نسبت به وظیفه خود کوتاهی کرده باید از مردم عذرخواهی کند.

🔻یکی از اتفاقات خوبی که بدنبال تقسیمات کشوری در حوزه سلامت انجام می‌شود این است که مجوز ساخت بیمارستان برای شهرستان صادر می‌شود که کلنگ شروع عملیات اجرایی آن به زودی به زمین می‌خو‌رد.

🔻از دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر میخواهم که فعالیت مرکز جامع سلامت، شبانه‌روزی شود و قبل از هفته دولت نیز تجهیزات مورد نیاز و نیروی متخصص آن تامین شود.

🔻در اولین سفرم به زرآباد یکی از گلایه‌های جدی مردم، تعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی بود. در آن زمان فقط ۴حلقه چاه پروانه بهره‌برداری داشتند و با تلاش‌های انجام شده اکنون این تعداد منجر به صدور پروانه برای بیش از ۴۰۰حلقه چاه رسیده است.

🔻درطول ۳۲ماه حضور بنده دراستان، به‌رغم اینکه کشور دچار جنگ تحمیلی تحریمی واقتصادی ظالمانه بود ودرآمد نفتی کشور از۱۲۰میلیارد دلار به۵میلیارد دلار رسیده بود وکشورهای مختلف پولهای کشور رابلوکه کرده بودندو نیز کالاهایی راکه از برخی کشورهاخریداری کرده بودیم، اجازه ورودبه کشور را نمی‌دادند وعلاوه برآن بابحرانهای دیگری مانندسیل ۹۸ و درگیری ۱۸ماهه بابیماری کرونا داشتیم بازهم اتفاقات خوبی دراستان رقم خورد به طوری که با مطالبه‌گری مردم وهمراهی رسانه ها ومعتمدین وصاحبان تریبون ونمایندگان در بحث بودجه استان، رشد جدی صورت گرفت و درسال۹۸به ۹۷ و ۹۹به ۹۸بعد از استان خوزستان بالاترین میزان رشدبودجه نسبت به سایر استانها را درکشور داشتیم.

🔻بابرنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام شده دراین مدت بیشترین سفر روسای قوا رادر همین شرایط بیماری کرونا به استان داشته ایم که مصوبات خوبی برای استان به دنبال داشت وتحولات بزرگی را ایجاد کرد و توانستیم در سال ۱۴۰۰ بالاترین رشد بودجه و رتبه اول استان‌های کشور را با تفاوت محسوسی نسبت به سایر استان‌ها داشته باشیم.

🔻مرکز آمار ایران بغد از گذشت یک سال نرخ رشد اقتصادی کشور و استان‌ها را اعلام میکند بنابراین رشد اقتصادی کشور در سال ۹۸ به علت تحریم ها منفی ۴.۹ بوده است درحالیکه بنابر اعلام مرکز آمار ایران که طی روزهای گذشته منتشر گردید؛ این رقم در استان به دلیل فعال بودن پروژه‌های بزرگ زیرساختی و رشد اعتباری قابل توجه، مثبت ۳.۵بوده است و بدین ترتیب سیستان و بلوچستان بعد از استان‌های یزد و همدان در رتبه سوم کشور قرار گرفته است.

🔻برای پروژه راه آهن چابهار- زاهدان از سال ۹۳ تا ۹۹ مبلغ ۲هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان هزینه شده که هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان آن مربوط به سال ۹۹ است که این رقم و سایر اعتبارات پروژه‌های استان در افزایش نرخ رشد اقتصادی استان تاثیرگذار خواهد بود و این باعث خواهد شد، رشد اقتصادی ما را در سال ۹۹ از عدد ۱۰ نیز عبور کند که این رقم بی‌سابقه است.

🔻درحال حاضر ۶۵پروژه راهسازی در سطح استان فعال است که ۲۵پروژه آن مربوط به ساخت بزرگراه‌ها است و ۴هزار نفر نیروی انسانی و ۲هزار و۶۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در این کارگاه ها مشغول به کار هستند.

🔻سرعت اجرای پروژه ها از ۳سال به زیر یک سال رسیده است به طوری که در اول دولت تدبیر و امید ۱۷۷کیلومتر بزرگراه در سطح استان داشتیم و این میزان در دولت یازدهم و دوازدهم به ۴۱۸ کیلومتر رسیده است، یعنی ۲۴۱ کیلومتر آن در این احداث شده و از این میزان ۱۸۸ کیلومتر آن طی دو سال اخیر اجرا شده و برخی بزرگراه‌ها میز شروع آن در سال ۹۹ و افتتاح آن هم در همین سال بوده است که بیانگر سرعت و دقت در اجرای پروژه‌های استان است.

🔻۱۰درصد کلاس های آموزش و پرورش در کشور در سیستان و بلوچستان ساخته شده به طوری که در سال ۹۸ بیش از هزار کلاس و در سال ۹۹ بیش از هزار و ۱۵۰ کلاس تحویل آموزش و پرورش شده است و این رقم در رشد اقتصادی استان اثرگذار خواهد بود.

🔻۷۰هزار واحد مسکونی طی دو سال گذشته توسط بنیاد مسکن ساخته شده که از محل خسارت سیل ۱۶هزار و ۲۰۰ مورد ساخت و ۸هزار مورد بازسازی و ۲۷هزار خانه محرومین در روستاها و ۱۰هزار واحد در حاشیه شهرهای زاهدان، چابهار، کنارک و‌زابل در حال احداث است.

🔻مجوز تبدیل دانشکده چابهار به دانشگاه باید صادر شود که در صورت تحقق این امر این دانشگاه استقلال خواهد داشت و اعتبارات و امکانات، مستقیم به دانشگاه تزریق خواهد شد.

🔻با راه اندازی اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های جنوب استان اتفاقات خوبی در استان رقم خورد و در سال ۹۹ به تنهایی ۸۰ کیلومتر روکش آسفالت جاده قدیم مسیر کنارک انجام شده و جاده جدید هم به طول ۱۳کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و ۱۰کیلومتر نیز تا هفته دولت آسفالت می‌شود.

🔻در حوزه زرآباد که بنا است موتور محرکه توسعه منطقه محروم بنت هم باشد، تقسیمات کشوری را ادامه خواهیم داد و دولت بعدی هم باید این موضوع را ادامه بدهد.

🔻در دولت تدبیر و امید هفت شهرستان جدید بمپور، دشتیاری، سرباز، گلشن، تفتان، زرآباد، لاشار و ۱۷ بخش ،۱۵ شهر و ۲۹ دهستان جدید برای ارائه خدمات بهتر اضافه شد.

🔻توجه به مرزهای رسمی که می تواند آینده استان را متحول کند یکی دیگر از خدمات نظام در استان بود به طوری که مرز رسمی ریمدان و مرز رسمی پیشین افتتاح شد و ساختمان پایانه ریمدان طیر۷۵روز و ساختمان پیشین در ۴۴روز ساخته شد.

🔻مجوز مرز کوهک و گمشاد نیز گرفته شد و مرز میلک و میرجاوه مورد توجه جدی قرار گرفت در حالیکه که در گذشته ۱۵ تا ۲۰ روز ماشین‌ها در مرز میلک در صف‌های طولانی معطل بودند اما در حال حاضر اگر ماشین غروب هم به مرز برسد درصورتی که خودشان بخواهند می توانند از مرز عبور کنند که این نشانگر این است که همه امور در وقت خودش در حال انجام است.

🔻سند آمایش سرزمینی و همچنین سند توسعه سواحل مکران تدوین و تصویب شد و اینها جزو بهترین سندهاست که در این سندها تجارت و ترانزیت مهمترین مزیت‌های استان شناخته شده که به آن توجه ویژه شده است.

🔻در فصل راه، بودجه استان به گونه‌ای تنظیم شده که ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تنها در بحث جاده‌های استان اعتبار تخصیص داده شده که این به اندازه همه اعتبارات استان در حوزه آب و برق و بهداشت در سال گذشته است که این موضوع بیانگر این است استان دارای برنامه‌است.

🔻منطقه آزاد چابهار بعد از ۲۷ سال دارای مرز هوایی زمینی و دریایی شد و حریم این منطقه از ۱۴ هزار هکتار به ۹۰ هزار هکتار افزایش یافت.

🔻در اردیبهشت ماه امسال، مجوز منطقه آزاد سیستان صادر شد که دو منطقه آزاد چابهار و سیستان دو بال پرواز برای توسعه استان خواهند شد.

🔻دو منطقه ویژه اقتصادی رامشار و میرجاوه ۱۷ سال پیش برای استان مصوب شده بود اما هیچ اقدامی صورت نگرفته بود که در حال حاضر هر دو مشغول به فعالیت هستند.

🔻از نظر توجه به ظرفیت معادن استان، بهره‌برداری از یکی از بزرگترین معادن طلای کشور با ۳هزار میلیارد تومان آغاز شده و بزرگترین معدن مس کشور نیز در سیستان و بلوچستان بهره برداری می‌شود که در بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم استان اثر گذار خواهد بود.

🔻حضور همه ارکان نظام جمهوری اسلامی، نیروهای نظامی و انتظامی، خیرین و تشکل های مردم نهاد در جریان سیل ۹۸ جنوب استان، نشان دهنده تغییر نگاه‌ها در کشور به سمت سیستان و بلوچستان است.

🔻پروژه آب های ژرف سیستان امروز به نتیجه رسیده و در صورت قطع آب ورودی هیرمند، آب‌حاصله جوابگوی مصرف منطقه سیستان خواهد بود.

🔻در حال حاضر مزرعه نیروگاه بادی میل نادر سیستان برق تولید می‌کند و وارد شبکه شده است.

🔻از نظر مراکز پارک علم و فناوری ما آخرین استان کشور بودیم و در حال حاضر جزو پنج استان مهم کشور هستیم و جوانان خوش فکر و تحصیلکردگان استان در این این مرکز با بهره‌گیری از دانش و هنر خود در امر تولید نقش‌آفرینی می کنند و اکنون ۱۰پروژه در نقاط مختلف استان آماده افتتاح داریم که رشد اقتصادی و ارتقاء رتبه استان از نظر اشتغال‌زایی را به دنبال خواهد داشت.

🔻کار گازرسانی در استان با جدیت ادامه دارد، در اقدامی بی نظیر گازرسانی به مرکز استان ظرف مدت ۴ سال انجام شد و هم اکنون پروژه گازرسانی به شهرهای استان با ۲میلیارد دلار معادل ۵۰هزار میلیارد تومان هزینه انجام می‌شود.

🔻شهر جدید تیس پس از بیست سال که از تصویب آن می گذرد اکنون دارای امکانات زیر ساختی شده و طرح اقدام ملی مسکن نیز در این شهر اجرا می شود.

🔻با مجموعه اقدامات به عمل آمده منطقه رامشار پس از سالها با استقرار زیرساختها، رشد و توسعه پیدا کرده است.

🔻پروژه فرودگاه سراوان هفته آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و راه آهن زاهدان - خاش نیز روز هفتم مرداد ماه به صورت ویدیو کنفرانس با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

🔻با اتخاذ تدابیر و تغییر رویکرد بانک‌های استان، پول مردم استان در همین استان هزینه می‌شود و پروژه‌های بزرگی از جمله مجتمع کشت و صنعت مکران با ۸۰درصد نیروی بومی با مشارکت بانکها و مردم در حال فعالیت است.

🔻۶۸کارخانه تعطیل شده و غیر فعال از جمله کارخانه‌های آرد زابل‌، ایرانشهر و چابهار در سال ۹۹ فعال شد و فاز ریسندگی کارخانه بافت بلوچ نیز پس از سال‌ها با ۳۰۰میلیارد تومان اعتبار راه‌اندازی شده و فاز بافندگی این کارخانه نیز طی روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

🔻تشکیل خانه سمن ها و فعال شدن موسسه هاسب (همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان) در راستای اثرگذاری بهتر خیرین، تشکل‌های مردم نهاد و سمن ها و نقش آفرینی این گروه ها در بحران های مختلف استان از جمله بیماری کرونا بسیار اثرگذار است.

🔻راه اندازی مرکز جذب سرمایه گذاری، نمایندگی دفتر امور خارجه، دفتر توسعه سواحل مکران، راه اندازی مجدد انبارهای طریق القدس، ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات برای حاشیه نشینان، احداث پل ها، راهها و پروژه های عقب مانده از جمله اقدامات این دو سال اخیر است.

🔻رفع ممنوعیت کشت پنبه، رفع ممنوعیت واگذاری مرغداری، رفع تعهد ارزی پیله‌وران، سنددار کردن املاک کشاورزی در تمام نقاط استان نیز از جمله اقدامات مهم در مدت اخیر است.

🔻اراضی باهوکلات که از سال ۷۷ واگذار شد و بدهی بانکی و جریمه و تأخیر داشت اکنون سند دار شده و بدهی مردم با اصل و سود بانکی توسط دولت پرداخت شد.

🔻نرخ بیکاری در پاییز ۹۷ در استان ۱۶و نیم درصد بود و در پاییز ۹۹ به نه و هشت دهم درصد رسیده است.

🔻 در بحث محرومیت زدایی مشکل تمامی پرونده های معلولین بهزیستی حل شده و پشت نوبتی‌های کمیته امداد نیز تحت حمایت این نهاد در آمده اند.

تعداد بازدید : ۳۲۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید